Arvoisat Jääkarhut

Kerron taas kuulumisia

 • Seuran kevätkokous pidetään Karhu-salissa 22.3. klo 18.30. Täytekakkukahvitarjoilu Talviuinnin SM-kisojen mitalistien kunniaksi alkaa klo 18.00. Seuran uimarit voittivat kisoista 14 mitalia, joten kunnianosoitus lienee paikallaan. Kevätkokouksen asiakirjat ovat toimipaikan ilmoitustaululla ja seuran kotisivulla (joensuunjaakarhut.fi/poytakirjat/).
 • Luultavasti vain tarkkaavaisimmat meistä muistavat syyskokouksen toimintasuunnitelmassa hyväksytyn kirjauksen:
  • Seurataan jäsen- ja kävijämäärien kasvua ja arvioidaan siihen liittyvä tilantarve. Tarvittaessa myös suunnitellaan ja toteutetaan seuran toimintojen kannalta tarkoituksenmukainen lisärakentaminen. Seurataan myös mahdollisten muiden joensuulaisten talviuintiyrittäjien toimintaa.
 • Näiden mukaisesti hallituksen valitsemat edustajat kävivät yhteisen, hyvähenkisen palaverin kaupungin edustajien kanssa. Kun tontin rakennusoikeus on käytetty ja jopa ylitetty, niin kolmannen saunan rakentaminen edellyttää tarvittavan lisämaan hankkimiseksi kaavamuutosta. Esitys tästä laitetaan vireille pikimmiten. Yhteydenpito kaupunkiin jatkuu ja asiasta kerrotaan lisää, kun kerrottavaa on.
 • Helmikuun aikana toimipaikkaan tehtiin yli 17 800 käyntiä eli päivää kohden 636. Kertarannekkeita myytiin 2 376 kpl, joista Happy Hour aikaan (arkisin klo 10-15) 394 kpl, joten kävijöistä 87 % oli seuran jäseniä. Nyt maaliskuun alussa maksaneiden jäsenten määrä on 2 410.
 • Kaikilla jäsenmaksun maksaneilla ei ole vieläkään merkkiä uima-asussa, sillä yli 180 maksaneen merkki on hakematta ja vielä useamman merkki on ompelematta uima-asuun. Tästä aiheutuu helposti närää saunan lauteilla. Merkin voi lunastaa talonmieheltä (Pasi Mikkonen) tai paikalla olevilta hallituksen jäseniltä. Seuran tarjoama ompelupalvelu on tämän vuoden osalta päättynyt, joten jatkossa tarvitaan omatoimisuutta tai kaveriapua. 
 • Lempeä Ryhti-kokeilusta (klo 14-19) on tullut positiivista palautetta. Niinpä sitä jatketaan, mutta melutason ja löylynheiton kohtuullisuuden arviointi jää jatkossakin saunassa istuvien harkintaan. Oveen kiinnitetty ”huoneentaulu” toimii ohjeena, johon tarvittaessa kannattaa vedota.
 • Kevään perinteinen ulkoilupäivä pidetään lauantaina 4.3.2023 klo 12-14. Ulkoilun lisäksi tarjolla on syötävää, yhdessäoloa ja aivan varmasti myös uintia ja saunomista. Asiasta lisätietoa toimipaikan ilmoitustaululla ja seuran some-sivuilla.
 • Toimipaikassamme järjestetään 18.3.2023 klo 13-14 Kulttuurin unelmavuoden 2023 tapahtuma Ice & Poems Runonlausuntakilpailu avannossa. Osallistu itse tai tule kannustamaan. Ilmoittautuminen kilpaan ja lisätietoa tapahtumasta www.unelmavuosi.fi/ajankohtaista.
 • Muistutan taas, että muistakaa liikkua varovasti, erityisesti pukuhuoneessa, piha-alueella, laiturilla ja rappusilla, mutta muuallakin. Kun toimipaikkaan tehdään päivittäin yli 600 käyntiä, niin liukkaus voi yllättää melkein missä vaan. Turvallisuuden vuoksi pukuhuoneissa tulee välttää erilaisten rasvojen ja hiuslakkojen käyttöä, sillä lattialle joutuessaan nämä voivat aiheuttaa liukastumisia. 
 • Rento on lämmin joka päivä klo 8-23 (ke 7-23) ja Ryhti arkisin klo 13-23 ja viikonloppuisin ja pyhäpäivinä klo 8-23.

Pysyväisohjeita:

 • Tule Mäntyniemeen vain, jos tunnet olosi täysin terveeksi.
 • Pese kätesi huolellisesti. Käsidesiä ja saippuaa on saatavilla.
 • Älä mene saunaan, jos siellä on liian täyttä. Saunojen ruuhka-aikoja kannattaa välttää. Paikallaolijoiden online-tilanne näkyy täältä. Suosituimpia aikoja ovat illat, klo 19-21 välinen aika.
 • Pukuhuoneeseen saadaan helposti väljyyttä, jos vaatteita ei ripusteta moneen eri koukkuun. Joillekin riittää jopa yksi koukku. Pahinta on vaatteiden jättäminen ja levittäminen penkeille.
 • Pukuhuonetilat siivotaan ja pestään joka aamu. Päivän mittaan lattiat tulevat taas märiksi, joten meiltä edellytetään myös omatoimisuutta. Kuivaa lattia lastalla, jos huomaat, että se on märkä. Suihkuhuoneen lattia tulee kuivata joka käynnin jälkeen. OLKAAMME VAROVAISIA, LATTIA VOI OLLA AIKA-AJOIN HYVINKIN LIUKAS!!! Turvallisuuden vuoksi pukuhuoneissa tulee välttää erilaisten rasvojen ja hiuslakkojen käyttöä, sillä lattialle joutunut rasva on aiheuttanut useita kaatumisia.
 • Älä tuo juotavaa lasipullossa Mäntyniemeen. Siellä sirpaleet eivät tuo onnea. Saunatilaan saa ottaa juotavaksi vain vettä, EI SOKEROITUJA EIKÄ MAKEUTETTUJA JUOMIA.
 • Muistakaa myös, että syödyt purukumit ja nuuskapussit laitetaan roskiin, ei kukkapenkkiin. Laiturin päässä ja terassilla on talouspaperia, johon voi niistää nenänsä. Tupakoida saa vain merkityllä alueella (grillikatoksen takana).
 • Pukuhuoneissa ei saa kuvata tai käyttää puhelinta siten, että sen kautta välittyy kuvaa (FaceTime- tms. videopuheluohjelmat),
 • Saunan ulko-oven sähkölukko menee kiinni klo 23.00 ja päärakennuksen klo 23.15. Tämän tulee riittää kaikille. Saunominen aukioloajan jälkeen on kiellettyä. Ovien väliin ei saa laittaa harjanvarsia, sillä se lisää päärakennuksen energiakulutusta ja kerää kosteutta saunan ikkunoihin ja karmeihin.
 • Jos parkkipaikalla on täyttä, niin pysäköintitila aidan takana, uimarannan puolella, on myös seuran käytössä.
 • Saunaetiketti löytyy kolmella kielellä pukuhuoneiden ovien seinältä ja kotisivulta.

Hyvää ja turvallista kevättalven jatkoa

Joensuussa 1.3. 2023

Jarno Linnolahti

Puheenjohtaja