Arvoisat Jääkarhut

 • Korona puhuttaa ja varmasti myös pelottaa. Seura toimii yleisen ohjeistuksen mukaisesti ja huolehtii myös tiedottamisesta.
 • Muistakaa, että pitkien aukioloaikojen ansiosta saunoissa on yleensä hyvää tilaa muulloin, paitsi illan ruuhkaisimpina tunteina. Edelleen ruuhkaisinta on klo 19-21 välinen aika.
 • Saunaan ei saa mennä, jos siellä on liian täyttä! Jos joku tulee istumaan liian lähelle, niin huomauta asiasta. Jos tämä ei auta, niin siirry itse sivuun. Tarvittaessa vaikka ulos saunasta. Muista, että viisas väistää. Kyse on ihan vakavasta asiasta!
 • Seuran hallitus päätti rajoittaa koronatilanteen vuoksi ryhmien (10-15 henkeä) vierailut ruuhka-ajan (klo 19-21) ulkopuolelle. Lisäksi yli 15 hengen ryhmiltä edellytetään oman saunan (Ryhti) vuokraamista. Saunaa ei kuitenkaan anneta vuokralle klo 19 jälkeen.
 • Syyskuussa toimipaikkaan tehtiin 12 900 käyntiä. Tästä määrästä rannekekävijöiden osuus oli 8 %. Rannekkeita myydään eniten illan viimeisimpinä tunteina.
 • Rento-sauna ja pukuhuoneet ovat auki joka päivä klo 8-23. Ryhti-sauna on lämmin vasta iltapäivällä klo 14 Saunat eivät voi aueta aiemmin, sillä pukuhuoneet siivotaan joka aamu, myös viikonloppuisin. Jos sauna aukeaisi klo 6, niin siivoojat joutuisivat tulemaan töihin klo 4 aamulla. Tämä olisi kohtuutonta. Ilman saunaa uimassa voi toki käydä entiseen tapaan, sillä pieni määrä ”kylmäuimareita” ei haittaa siivousta. Tarvittaessa talonmies (Pasi) kertoo asiasta enemmän.
 • Seuran vuosikokous (kevät- ja syyskokous) pidetään Karhu-salissa keskiviikkona 18.11. klo 18.30. Kaikki kokousasiakirjat toimitetaan hyvissä ajoin toimipaikan ilmoitustaululle ja seuran kotisivulle. Kokoukseen osallistuvien tulee käyttää kasvomaskia. Tämän vuoksi kokouksessa ei ole myöskään tarjoilua.
 • Lopuksi taas muistutan sekä vanhoja että uusia jäseniä:
 • Tule Mäntyniemeen vain, jos tunnet olosi täysin terveeksi. Älä tule, jos on olemassa vaara, että olet voinut altistua koronaan. Muista, ettei seura pysty takaamaan muitten terveyttä.
 • Pese kätesi huolellisesti. Käsidesiä ja saippuaa on saatavilla. Käytä WC-tiloissa mieluummin paperipyyhkeitä kuin käsipuhallinta.
 • Älä mene saunaan, jos siellä on liian täyttä. Jos toisessakin saunassa on täyttä, niin siirry ulos odottamaan vuoroasi. Ruuhka-aikoja kannattaa välttää. Paikallaolijoiden online-tilanne näkyy tästä. Suosituimpia aikoja ovat illat, klo 19-21 välinen aika.
 • Myös pukuhuoneessa, pihagrillissä ja -penkeillä on syytä pitää turvaväliä. Pukuhuoneeseen ja ala-aulaan (Karhu-tupa) ei tule jäädä oleilemaan.
 • Saunaetiketti löytyy kolmella kielellä pukuhuoneiden ovien seinältä ja kotisivulta.

Hyvää syksyn jatkoa kaikille

Joensuussa 7.10. 2020

Jarno Linnolahti

Puheenjohtaja