Arvoisat Jääkarhut

 • Avautumista jatketaan. Molempien saunojen henkilörajoitukset on poistettu.
 • Varovainen kannattaa tietysti olla. Erityisesti niiden, jotka eivät ole vielä saaneet molempia koronarokotuksia. Varovaisuus toteutuu parhaiten, jos pystyy välttämään ruuhka-aikoja. Jo vuosia ruuhkaisia aikoja ovat olleet illat, erityisesti klo 19-22 välinen aika.
 • Rajoitusten poistamisen myötä myös seuran liiketaloudellisena palveluna myytyä ”oman saunan vuokrausta” jatketaan, mutta palvelu pyritään ohjaamaan ruuhka-ajan ulkopuolelle. Lisäksi yli 20 hengen ryhmät edellyttävät oman saunan vuokraamista ja saunaa (Ryhti) ei vuokrata klo 18-23 välisenä aikana kuin poikkeustapauksissa.
 • Seuran syyskokous pidetään Karhu-salissa keskiviikkona 24.11. klo 18.30. Kokousasiakirjat laitetaan hyvissä ajoin toimipaikan ilmoitustaululle ja seuran kotisivulla. Asiakirjat löytyvät helposti osoitteesta https://www.joensuunjaakarhut.fi/poytakirjat/. Tuossa osoitteessa on myös linkki hallituksen pöytäkirjoihin.
 • Syyskuussa toimipaikkaan tehtiin 13 700 käyntiä eli päivää kohden keskimäärin 457. Kertarannekkeita myytiin 1 189 kpl, joista Happy Hour aikaan 102 kpl. Vierailijoiden osuus kävijöistä oli alle 10 %. Lokakuun alussa maksaneiden jäsenten määrä oli 2 115.
 • Lokakuussa perinteisesti pidetty Avointen ovien päivä jätetään vielä tänä vuonna väliin. Sen sijaan seuran pikkujoulu on tarkoitus pitää 12. Ravintola Sulossa. Tästä aikanaan enemmän Mäntyniemen ilmoitustaululla.
 • Rento-sauna on lämmin joka päivä klo 8-23 ja Ryhti arkisin klo 14-23 ja viikonloppuisin klo 8-23. Ryhdin arkipäivien aukioloa aikaistetaan, jos tarve vaatii.
 • Pukuhuoneet siivotaan ja pestään edelleen joka aamu, myös viikonloppuisin. Jos sauna olisi lämmin jo aamulla klo 6, niin siivooja joutuisi tulemaan paikalle yöllä klo 4. Tuntuu kohtuuttomalta! Tämän olen viestinyt selityksenä aikaisempia aikoja toivoneille.
 • Pysyväisohjeita:
 • Tule Mäntyniemeen vain, jos tunnet olosi täysin terveeksi.
 • Pese kätesi huolellisesti. Käsidesiä ja saippuaa on saatavilla. Käytä WC-tiloissa mieluummin paperipyyhkeitä kuin käsipuhallinta.
 • Älä mene saunaan, jos siellä on liian täyttä. Ruuhka-aikoja kannattaa välttää. Paikallaolijoiden online-tilanne näkyy täältä. Suosituimpia aikoja ovat illat, klo 19-21 välinen aika.
 • Pukuhuoneessa ja aulatilassa on hyvä pitää kasvomaskia erityisesti niiden, jotka eivät ole saaneet koronarokotuksia.
 • Pukuhuoneeseen saadaan helposti väljyyttä, jos vaatteita ei ripusteta moneen eri koukkuun. Joillekin riittää jopa yksi koukku. Pahinta on vaatteiden jättäminen ja levittäminen penkeille.
 • Pukuhuonetilat siivotaan ja pestään joka aamu. Päivän mittaan lattiat tulevat taas märiksi, joten meiltä edellytetään myös omatoimisuutta. Lattiat tulee liukkauden estämiseksi kuivata lastalla monta kertaa päivässä. Suihkuhuoneen lattia tietysti joka käynnin jälkeen. OLKAAMME VAROVAISIA, LATTIA VOI OLLA AIKA-AJOIN HYVINKIN LIUKAS!!!
 • Älä tuo juotavaa lasipullossa Mäntyniemeen. Siellä sirpaleet eivät tuo onnea. Saunatilaan saa ottaa juotavaksi vain vettä EI SOKEROITUJA EIKÄ MAKEUTETTUJA JUOMIA.
 • Muistakaa myös, että syödyt purukumit ja nuuskapussit laitetaan roskiin, ei kukkapenkkiin. Laiturin päässä ja terassilla on talouspaperia, johon voi niistää nenänsä.
 • Saunan ulko-oven sähkölukko menee kiinni klo 23.00 ja päärakennuksen klo 23.15. Tämän tulee riittää kaikille. Saunominen aukioloajan jälkeen on kiellettyä. Ovien väliin ei saa laittaa harjanvarsia, sillä se lisää päärakennuksen energiakulutusta ja kerää kosteutta saunan ikkunoihin ja karmeihin.
 • Jos parkkipaikalla on täyttä, niin pysäköintitila aidan takana, uimarannan puolella, on myös seuran käytössä.
 • Saunaetiketti löytyy kolmella kielellä pukuhuoneiden ovien seinältä ja kotisivulta.

Hyvää ja turvallista syksyä

Joensuussa 6.10.2021

Jarno Linnolahti

Puheenjohtaja